es.string' ); ?>
Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:187) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /includes/framework.php:187) in /libraries/joomla/session/session.php on line 412

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /includes/framework.php:187) in /libraries/joomla/session/session.php on line 415
Zwalczanie szkodników rzepaku ozimego
Strona startowa Produkcja roślinna Choroby i szkodniki roślin gospodarskich Zwalczanie szkodników rzepaku ozimego

Zwalczanie szkodników rzepaku ozimego

Drugim ważnym zabiegiem w rzepaku, który wymaga wczesnego wejścia wiosną w pole, jest ochrona roślin przed insektami. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zagrożenia tej uprawy przez szkodniki, głównie z powodu znacznego zwiększenia powierzchni zasiewu rzepaku, a także zmian agroklimatycznych (wzrost temperatury i brak mroźnych zim). Szkodnikiem, który najwcześniej pojawia się wiosną jest chowacz brukwiaczek, następnie chowacz czterozębny i słodyszek rzepakowy. W okresie od przekwitania pierwszych kwiatków do pełnego rozwoju łuszczyn rzepak atakowany jest przez chowacza  podobnika i pryszczarka  kapustnika. Przedstawiona niżej krótka charakterystyka tych szkodników ma na celu pomóc rolnikom w prawidłowym ich zdiagnozowaniu na własnych plantacjach.

 

 

Chowacz brukwiaczek larwy żerujące w rdzeniu łodygi

 

 

Chowacz brukwiaczek - chrząszcz

 

Chowacz brukwiaczek

Chrząszcze o długości 3 do 4 mm, koloru szarego zimują w glebie. Wychodzą na wiosnę, gdy temperatura gleby wynosi od 5 do 70C, a temperatura otoczenia osiągnie 10-120C. Samica wygryza otworek w pędzie najczęściej tuż pod pąkami i wpuszcza do środka jedno jajo. W jednym pędzie może żerować kilka żółtawo-białych larw o długości około 7 mm. Larwy odżywiają się w rdzeniu łodygi i po jej opuszczeniu przepoczwarczają się w glebie. Uszkodzone rośliny wykrzywiają się i skręcają, łodygi pęcznieją i pękają, a następnie łamią się i wylegają. Rośliny uszkodzone przez larwy są „bramą” wejścia dla chorób, a szczególnie suchej zgnilizny kapustnych i zgnilizny twardzikowej.

Zwalczanie: stosować opryski  po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości – 10 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu kolejnych 3 dni lub 2-4 chrząszcze na 25 roślinach. Naczynia żółte ustawia się około 20 m od brzegu pola, na wysokości roślin. Należy je kontrolować regularnie o tej samej porze dnia, najlepiej w południe.

 

 

chowacz czterozębny larwy w rdzeniu łodygii

 

 

 

chowacz czterozębny - chrząszcz

 

 

Chowacz czterozębny

Szkodnik ten pojawia się na polach rzepaku o kilka dni później niż chowacz brukwiaczek. Chrząszcz wielkości 2,5-3 mm brązowy z biało-szarymi plamkami składa jaja w nerwy liściowe i pędy. Larwy białawe z żółto-brązową głową żerują do końca rozwoju łuszczyn. W jednej łodydze może żerować od kilku do kilkunastu larw. Pędy uszkodzone przez larwy są bardzo łamliwe i podobnie jak w przypadku chowacza brukwiaczka są następnie porażane przez choroby.

Zwalczanie: chrząszcze zwalczać po nalocie na rzepak ale przed złożeniem jaj, po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości – 6 chrząszczy na 25 roślinach lub 20 chrząszczy w żółtym naczyniu w ciągu 3 dni.

 

 

słodyszek rzepakowy - larwa

 

 

 

słodyszek rzepakowy na pąkach kwiatowych

 

Słodyszek rzepakowy

Chrząszcze wielkości 1,5-2,5 mm podłużnie owalne, czarne, zimują pod pokrywą liści, darnią itp. Wiosną, gdy temperatura powietrza osiągnie od 150C wzwyż, przelatują na pola rzepakowe. Podczas tworzenia się kwiatostanów, w uformowanych pąkach kwiatowych wygryzają otwory, wyjadają zaczątki zalążni i pylników. Uszkodzone pąki zasychają i odpadają. Skutkiem tego są nieregularne kwiatostany i nieregularnie rozłożone łuszczyny.

Samice składają jaja do wnętrza pąków, a wylęgłe larwy żywią się pyłkiem nie wyrządzając większych szkód. Przepoczwarczenie odbywa się w glebie. Pod koniec sierpnia młode chrząszcze przelatują na miejsce zimowego spoczynku.

Znaczne szkody rejestrowane są w przypadku wczesnego pojawienia się szkodnika i wolnego rozwoju rzepaku przed kwitnieniem.

Zwalczanie: często kontrolować nasilenie nalotów słodyszka i w razie potrzeby stosować chemiczną ochronę.  Próg ekonomicznej szkodliwości: w fazie zwartego kwiatostanu – 1 chrząszcz na 1 roślinie, w fazie luźnego kwiatostanu – 3 do 5 chrząszczy na 1 roślinie.

 

 

chowacz podobnik - chrząszcz

 

 

Chowacz podobnik

Chrząszcze są wielkości 2,5-3 mm, czarne, w paski na pokrywach skrzydeł, z głową ryjkowato wydłużoną. Zimują w ściółce liściastej. Wychodzą wiosną, gdy rzepak jest w fazie początku kwitnienia. Samice wygryzają otwór w ściance łuszczyn i składają jaja. Wewnątrz łuszczyny żeruje tylko jedna larwa, niszcząc 4-7 nasion. Uszkodzone łuszczyny pozostają zamknięte, przedwcześnie żółkną i są lekko zdeformowane. Dorosłe larwy opuszczają łuszczyny i przepoczwarczają się w glebie. Otwory w łuszczynach wydrążone przez chowacza podobnika są drogą do składania jaj przez dużo bardziej szkodliwego pryszczarka kapustnika.

Zwalczanie: szkodnika zwalczać głównie w pasach brzeżnych  Próg ekonomicznej szkodliwości – 4 chrząszcze na 25 roślinach

 

 

 

pryszczarek kapustnik - larwa

 

 

pryszczarek kapustnik

 

Pryszczarek kapustnik

Szkodnik zimuje jako poczwarka. Na wiosnę przepoczwarcza się i w maju wylatują owady dorosłe. Samice składają jaja grupkami do łuszczyn, wybierając miejsca uszkodzone przez chowacza podobnika. We wnętrzu łuszczyny znajduje się po kilkadziesiąt larw, które uszkadzają nasiona i wysysają soki ze ścianek. Po około 7 dniach schodzą do gleby i przepoczwarczają się, a po 10 dniach wylatują osobniki dorosłe. W ciągu roku występują 3 pokolenia pryszczarka kapustnika. Uszkodzone łuszczyny są nabrzmiałe, skręcone, przedwcześnie żółkną i pękają, a nasiona osypują się. Szkody wyrządzane są jedynie przez pierwsze pokolenie i skupiają się często na obrzeżach pól rzepakowych.

Zwalczanie: należy zwalczać chowacza podobnika, ponieważ szkodliwość pryszczarka w dużym stopniu związana jest z uszkodzeniami łuszczyn przez tego szkodnika. Wykonać opryskiwanie rzepaku po przekroczeniu progu ekonomicznej szkodliwości – 1 owad na 4 roślinach.

Zwalczanie szkodników w rzepaku, szczególnie jeżeli wystąpią w dużej ilości, stanowi dla rolników coraz większy problem. Stosowane na ogół masowo i nie przemiennie środki z grupy pyretroidów spowodowały, że niektóre szkodniki lokalnie uodporniły się na te preparaty. Przy ich wyborze dobrze jest zatem pominąć dotychczas stosowane i wybrać insektycydy z innych grup substancji biologicznie czynnych.

W wiosennej ochronie rzepaku należy pamiętać również o chorobach grzybowych, które przy dużym nasileniu mogą przyczynić się do znacznego obniżenia plonu. Zabieg wykonany wiosną w fazie zwartego pąka, chroni rośliny przed chorobami, które mogą dopiero się pojawić, jak i przed rozwojem patogenów, które atakowały rzepak już jesienią. Wykonanie oprysku w tym terminie jest dobrą inwestycją, gdyż gwarantuje roślinom dalszy prawidłowy rozwój. Dawka preparatu stosowana w tym okresie jest niższa niż przy zabiegu w czasie kwitnienia i zawiązywania łuszczyn.

Środki ochrony roślin do zwalczania szkodników i chorób należy stosować zgodnie z aktualnymi zaleceniami Instytutu Ochrony Roślin.

 

Cecylia Chudy

LODR Kalsk

Zmieniony (Środa, 17 Marzec 2010 17:45)

 

RANKING STRON INTERNETOWYCH,darmowe statystyki,fajne i ciekawe strony